Warsztaty dla wolontariuszy programu “Na codzienne zakupy” / Майстер-класи для волонтерів програми «На щоденні покупки»

W dniach od 5 do 6 października mieliśmy przyjemność zorganizować warsztaty dla wolontariuszy programu „Na codzienne zakupy”. Spotkaliśmy się w gościnnych progach Domu Rekolekcyjno-Wypoczynkowego Diecezji Pelplińskiej w Białogórze, aby zdobywać nową wiedzę i doskonalić umiejętności pracy z seniorami. Projekt został zrealizowany we współpracy z Caritas Polska i Fundacją Biedronki.

Warsztaty obejmowały zajęcia z dietetykiem, podczas których  dowiedzieliśmy się o podstawowych zasadach żywienia osób starszych oraz z trenerką zajęć integracyjnych, która zaproponowała nam ciekawe sposoby na spędzanie czasu wolnego z naszymi podopiecznymi. Bardzo wartościowa była możliwość wymiany doświadczeń naszej pracy w Parafialnych Zespołach Caritas. Chociaż jest wiele takich działań, które podejmują wszystkie Parafialne Zespoły, to okazało się, że niektórzy realizują również ciekawe, autorskie pomysły, które stały się inspiracją dla pozostałych.

Dziękujemy ks. Tomaszowi, gospodarzowi Domu w Białogórze za przyjęcie nas, sprawowanie Eucharystii i budujące słowa, Monice i Marcie z Caritas Polska za danie nam szansy i inspirującą obecność, Paniom Aleksandrze i Edycie za profesjonalne przeprowadzenie warsztatów oraz wspaniałym wolontariuszom, którzy skorzystali z naszego zaproszenia i zechcieli podzielić się doświadczeniem i pomysłami.

Sandra i Iwona

Майстер-класи для волонтерів програми «На щоденні покупки»

5 і 6 жовтня ми мали радість організувати майстер-класи для волонтерів програми «На щоденні покупки». Ми зустрілися на гостинному порозі Реколекційно-відпочинкового центру Пелплінської єпархії в Бялогурі, щоб отримати нові знання та вдосконалити навички роботи з людьми похилого віку. Проект реалізовано у співпраці з Карітас Польща та фундацією Бедрьонкі.

У рамках майстер-класів були заняття з дієтологом, під час яких ми ознайомилися з основними принципами харчування людей похилого віку; та з тренером з інтеграційної діяльності, який запропонував нам цікаві варіанти проведення вільного часу з нашими підопічними. Нагода обмінятися досвідом нашої роботи в парафіяльних командах Карітасу була дуже цінною. Хоча існує багато заходів, які здійснюють усі парафіяльні команди, виявилося, що деякі з них також реалізують цікаві, оригінальні ідеї, які надихають інших.

Дякуємо священику Томашу, господарю Дому в Бялогурі, за прийом, проведення Євхаристії та повчальні слова; Моніці та Марті з Карітас Польща за надану нам можливість та надихаючу присутність, пані Олександрі та Едіті за професійне проведення семінарів та чудовим волонтерам, які скористалися нашим запрошенням і хотіли поділитися досвідом та ідеями.

Сандра та Івона