Podsumowanie realizacji Podprogramu 2021 Plus
30 września 2023 roku Caritas Diecezji Pelplińskiej zakończyła Podprogram 2021 PLUS w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020, współfinansowanego
z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym.
Pomoc żywnościową otrzymały osoby oraz rodziny znajdujące się w najtrudniejszej sytuacji życiowej, np. dotknięte ubóstwem, sieroctwem, bezdomnością, niepełnosprawnością, długotrwałą lub ciężką chorobą oraz uzyskujące dochód nieprzekraczający 1 823,60 zł w przypadku osoby samotnie gospodarującej i 1 410,00 zł w przypadku osoby w rodzinie (dochód nieprzekraczający 220% kryterium dochodowego uprawniającego do korzystania z pomocy społecznej).
Osoby najbardziej potrzebujące otrzymały artykuły warzywne i owocowe, skrobiowe, mleczne, mięsne, cukier, tłuszcze między innymi (przeliczenie na osobę):
- olej rzepakowy 2,0 l
- cukier biały 2,0 kg
- mleko UHT 2,0 l
- makaron jajeczny świderki 2,0 kg
- szynka wieprzowa mielona 0.9 kg
- powidła śliwkowe 0,30 kg
Zestaw produktów w Podprogramie 2021 PLUS obejmował artykuły w ilości ok. 9,20 kg na osobę.
W naszej diecezji żywność trafiła do 6000 najbardziej potrzebujących osób zakwalifikowanych przez ośrodki pomocy społecznej. W sumie w okresie od stycznia 2023r. do września 2023 r. przekazano tym osobom ponad 55 ton żywności.
W Diecezji Pelplińskiej pomoc można było uzyskać w 11 parafiach, 1 placówce Warsztatów Terapii Zajęciowej i 2 Ośrodkach Pomocy Społecznej.
Poza przekazywaniem żywności nasza Caritas zobowiązana była również do przeprowadzenia tzw. działań ze środków towarzyszących, w ramach których przeprowadzono 22 warsztaty, w których udział wzięło 550 osób. Działania towarzyszące realizowane przez Caritas prowadziły do nabycia przez uczestników/czki działań samodzielności
i kompetencji w zakresie umiejętności prowadzenia gospodarstwa domowego. Realizowano je
w formie szkoleń bądź warsztatów stacjonarnych przekazujących niezbędną wiedzę i umiejętności z zakresu dietetyki oraz zdrowego odżywiania, jak również sprawnego zarządzania budżetem domowym i zapobiegania marnowaniu żywności.
W okresie realizacji Podprogramu 2021 odbiorcy pomocy żywnościowej mieli także możliwość uczestniczenia w działaniach towarzyszących nie finansowanych w ramach programu, realizowanych przez parafie i ośrodki pomocy społecznej w ramach działalności statutowej pelplińskiej Caritas. Przeprowadzono szereg działań na rzecz włączenia społecznego, w tym między innymi wspólne inicjatywy na rzecz społeczności lokalnej mające na celu włączenie społeczne osób zagrożonych marginalizacją, wsparcie terapeutyczne i psychologiczne oraz prawne prowadzone w placówkach Caritas, świetlicach socjoterapeutycznych i ośrodkach charytatywnych, spotkania integracyjne, w tym spotkania świąteczne, różnego typu warsztaty
i zajęcia dla dzieci, dorosłych i seniorów oraz udział w programach Caritas (np. Kociewskie Igrzyska Sportowe Osób Niepełnosprawnych, Festyn – Rodzinny Dzień Dziecka).